Digital Elektronik - bostanlı elektronik

Blog -> bostanlı elektronik

Bostanlı Elektronik Anket Nasıl Hazırlanır?

Elektronik Anket Nasıl Hazırlanır?

 

Günümüz imkanlarında artık çoğu şeyin bostanlı elektronik ortamlarda yapılıyor olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hepimizin bildiği gibi internet her geçen gün yeniliklerle hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmekte. Özellikle iş sektöründe olan gelişmeler birçok şirketin ve kuruluşun internete yönelmesine teşvik ediyor. Bunun haricinde günlük hayatımızda da internetin yeri oldukça büyük. Öyle ki bir iş başvurusunda artık temel şeylerin de dışında ayrıntılı bir internet bilgisi istenmekte.

 

 Özellikle son yıllarda hepimizin fark ettiği gibi çevrim içi çalışan insan sayısı her geçen gün artmakta. Gerek çalışma saatlerinin kişinin kendine göre ayarlanması, gerekse kazanılan miktarların tatmin edici düzeyde olması insanların bu alana yönelmesi konusunda yeterli motivasyonu sağlıyor.

 

 Çevrim içi ortamlarda yapılabilecek olan ve işimizi kolaylaştıran bir önemli konu da anket hazırlanması. Anketler bizlere her zaman kesin sonuçlar vermese de bir konuda yönlendirme sağlaması açısından oldukça önemlidir. Geniş kitlelere ulaşmamızı kolaylaştırabilir. Özellikle de anket hazırlamak ve uygulamak için elektronik bir ortam tercih ediyorsak ulaşabildiğimiz kişi sayısı oldukça artacaktır.

 

 Anket Nedir? Neden Yapılır?

 

 Anket, belirli bir konuda kişilerin fikirlerini soru ve cevaplarla listelediğimiz ve genel çıkarımlarda bulunabildiğimiz bir araştırma yöntemidir. Birçok konuda anket yapılabilir. Bilimsel veya öznel olabilir. Tabii bilimsel olması için her bilimsel araştırmada olduğu gibi güvenilirliğinin kanıtlanmış olması gerekmektedir.

 

 Kişisel olarak çoğunluğun düşüncesini merak ettiğimiz konularda anket yapabildiğimiz gibi istatiksel olarak kanıtlamak istediğimiz bir durum söz konusu olduğunda daha bilimsel içerikli, güvenilir anketler de hazırlayabiliriz.

 

 Anket Nerelerde Yapılabilir?

 

 Yüz yüze ortamlarda da anket yapılabiliyor olduğu gibi günümüzde daha çok elektronik ortamlar, kolay kullanımı ve daha çok insana daha az eforla ulaşılması avantajları da göz önünde bulundurularak daha çok tercih edilmektedir.

 

 Şu anda halihazırda birçok sosyal medya uygulaması ve web sitesi bizlere kendi anketlerimizi yapabilme fırsatını sunmaktadır. Sosyal medya üzerinden yapılan anketler genellikle kişisel meraklarımızla alakalı olmaktadır. Güvenilir bilgi edinmek ve bir istatistik sağlamak için güvenilir bir yöntem değildir.

 

 Anket Hazırlamak İçin Hangi Platformlar Tercih Edilebilir?

 

 Anket hazırlama imkanını bizlere sunan birçok platform bulunmaktadır. Bunların arasında kullanım kolaylığı, ücretsiz olması ve güvenilirliği sebebiyle özellikle Google Form kısmını önerebiliriz. Google Form’dan kolaylıkla istediğiniz spesifik bir konuda anketinizi oluşturup bunu paylaşabilir ve istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.

 

 Bunun dışında en çok tercih edilen sitelerden biri olan Surveymonkey’i de bu konuda eğitim almak ve profesyonel anketler hazırlamak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

 

 Anket Nasıl Hazırlanır?

 

 Özet olarak söyleyecek olursak anket hazırlanmasında tercih edilmesi gereken ve kaçınılması gereken şeylerden bahsedebiliriz.

 

 Bir anketi hazırlarken öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Çünkü sorularınız bu kitleye yönelik olmalı ve bu bağlamda kişilere anket ulaştırılmalıdır.

 

 Bir diğer konu da anketteki soruların hangi şekilde olacağıdır. Kapalı uçlu sorular olabildiğince tercih edilmelidir. Hem değerlendirmesi hem de cevaplaması daha kolay olduğu için genellikle bunun daha sık kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

 Elektronik Ortamda Anket Nasıl Hazırlanır?

 

 Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun için halihazırda sizleri yönlendirebilecek birçok site bulunmakta. Hepimizin daha çok aşina olduğu Google üzerinden ilerlersek Google Form kısmının nasıl kullanıldığını anlatmamız daha faydalı olacaktır.

 

 Öncelikle siteye girdiğinizde ilk olarak önünüze kişisel bir anket mi yoksa iş ile alakalı bir anket mi oluşturmak istediğinizle alakalı bir soru geliyor. Bu bağlamda size en uygun olanı seçmelisiniz.

 Kişisel anket kapsamında, Google Formların hali hazırda kullanıma sunduğu kolay anket hazırlayabilmemizi sağlayan şablonları bulunmakta. Bu şablonlardan bize uygun olanı seçip kendi isteklerimiz doğrultusunda değişiklikler yapabiliriz. Ayrıca bir şablon kullanmadan daha kişisel bir anket oluşturmak istiyorsak yine adımları takip ederek bunu yapabilmemiz de mümkün.

 

 İletişim bilgileri, davetiyeler, etkinlik kayıt formları gibi anket haricinde de form oluşturmak isterseniz yine Google Formları tercih edebilirsiniz.

 

Devamı

Bostanlı Elektronik Aletler Nedir?

Elektronik Aletler Nedir?

 

Elektronik aletlerin ne olduğunu, hangi amaçla kullanıldığını ve teknik özelliklerini irdeleyelim.

 

 Elektronik cihazlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkar ve iş yükünü kolaylaştıran elektrikle çalışan aletlerdir.

 

 Bunları örnek vererek açıklayacak olursak;

 

 - Buzdolabı

 - Çamaşır Makinesi

 - Televizyon

 - Kondansatör

 - Diyot

 - Bilgisayar

 - İşlemci gibi birkaç örneklerle açıklayabiliriz.

 

 Elektronik Cihazları Yakından İnceleyerek Nasıl Çalıştığını İrdeleyelim.

 

 Bilgisayar: Günümüz şartlarında olmazsa olmaz denilecek bostanlı elektronik cihazlardan bir tanesidir.

 Kullanım amaçları çok geniştir hemen hemen her alanda kullanılmaktadır.

 

 Çalışma mantığı şu şekildedir; Bilgisayarın güç tuşuna basıldıktan sonra ana kart üzerindeki bileşenler çalışmaya başlar.

 

 Öncelikle, işlemci açılış dosyasından komutları alarak bilgileri işler, ön belleğe gönderir ve burada komutlar tutulur ( Ön bellek RAM olarak da bilinmektedir ). Bilgisayar kapatılıncaya dek tüm bilgiler ön bellekte tutulur.

 

 Masaüstü ekranı geldikten sonra yapmak istediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliriz. Burada yaptığımız işlemler Hard Disk denilen depolama aygıtına kaydedilir, bilgisayar kapatılsa bile buraya kaydedilen bilgiler silinmez ancak kullanıcı tarafından silinmesi gerekir.

 

 Bu işlenen verileri ekrana gönderen elektronik parçaya ekran kartı denir. Ekran kartı ana kartta işlenen bilgileri monitöre göndererek kullanıcının yaptığı işlemi gösteren cihazdır.

 

 Bilgisayarın çalışma mantığı ve işleyişi bu şekildedir.

 

 Diyot: Elektrik akımında elektriğin tek yönlü anahtarmış gibi görevi yerine getiren yarı iletken bir devre elemanıdır. Akımın tek yönde akmasına izin verirken, akımın tersi yönünde akımını büyük ölçüde kısıtlar.

 

 Diyotların 2 kutbu vardır; pozitif olan kısmı anot, negatif olan kısmı ise katot olarak sınıflandırılır.

 

 Diyotlar çoğunlukla silikon, silisyum ve germanyum gibi yarı iletken maddelerden yapılır. Diyot çalışabilmesi için doğru yönde akım uygulanması gereklidir. ( pozitiften negatife doğru )

 

 Silikon malzeme ile üretilen diyotlar 0.6 Volt, germanyum malzeme ile üretilen diyotlar 0.3 Volt yeterli düzeydedir. Devreye kurulacak olan akıma göre diyot kapasitesi dikkate alınarak seçilmelidir.

 

 

 Kondansatör: Kondansatörler elektrik depolayan, elektrik kesintisinde veya voltaj azaldığında devreye giren kısa süreli enerji akışı sağlayan elektronik devre elemanıdır. Kondansatörler diğer adıyla kapasitör olarak bilinir.

 

 Çalışma mantığı; iki iletken plaka arasına yalıtkan bir madde koyularak elde edilir.

 

 Enerji kesildiğinde devreye elektrik vermesi veri kayıplarını da önleyecektir.

 

 Kondansatörün sembolü C harfi ile gösterilir ve birimi Farad ' dır.

 

 

 Televizyon: Günümüzde kullanımı çok sık olmamasına rağmen önemi devam etmektedir.

 

 Televizyonun çalışma mantığı şu şekildedir; Elektrik sinyallerini ışığa dönüştürerek ekran üzerinde görüntü veren cihazdır.

 

 Televizyonun çalışmasındaki en temel kural ışık enerjisi elektrik enerjisine dönüştürüldükten sonra iletilmesi ve devamında bu sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesidir.

 

 Günümüz çağında gelişen teknolojiyle birlikte televizyonların da özellikleri değişmektedir. Bu noktada sınıflara ayıracak olursak;

 

 - LCD Televizyon

 - LED Televizyon

 - Tüplü Televizyon olarak sınıflandırılabilir.

 

 Tüplü televizyon kullanımını yitirmekte olup yerini yeni televizyonlara bırakmış durumdadır.

Devamı


Hakkımızda

Elektronik dünyası’nın tanıştığı dev lambalı radyolar ve siyah-beyaz tüplü televizyonlarla başlayan, VHF üzerinden TRT seyretmek için 5/12 antenlerin apartman çatılarını doldurduğu günleri hatırlayanlar; Karşıyaka’da 40 yıldır faaliyet gösteren DİGİTAL ELEKTRONİK’ i de mutlaka bilirler.

Popüler Menüler