Bostanlı Elektronik Anket Nasıl Hazırlanır?

Kodu: bostanlı elektronik

Elektronik Anket Nasıl Hazırlanır?

 

Günümüz imkanlarında artık çoğu şeyin bostanlı elektronik ortamlarda yapılıyor olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hepimizin bildiği gibi internet her geçen gün yeniliklerle hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmekte. Özellikle iş sektöründe olan gelişmeler birçok şirketin ve kuruluşun internete yönelmesine teşvik ediyor. Bunun haricinde günlük hayatımızda da internetin yeri oldukça büyük. Öyle ki bir iş başvurusunda artık temel şeylerin de dışında ayrıntılı bir internet bilgisi istenmekte.

 

 Özellikle son yıllarda hepimizin fark ettiği gibi çevrim içi çalışan insan sayısı her geçen gün artmakta. Gerek çalışma saatlerinin kişinin kendine göre ayarlanması, gerekse kazanılan miktarların tatmin edici düzeyde olması insanların bu alana yönelmesi konusunda yeterli motivasyonu sağlıyor.

 

 Çevrim içi ortamlarda yapılabilecek olan ve işimizi kolaylaştıran bir önemli konu da anket hazırlanması. Anketler bizlere her zaman kesin sonuçlar vermese de bir konuda yönlendirme sağlaması açısından oldukça önemlidir. Geniş kitlelere ulaşmamızı kolaylaştırabilir. Özellikle de anket hazırlamak ve uygulamak için elektronik bir ortam tercih ediyorsak ulaşabildiğimiz kişi sayısı oldukça artacaktır.

 

 Anket Nedir? Neden Yapılır?

 

 Anket, belirli bir konuda kişilerin fikirlerini soru ve cevaplarla listelediğimiz ve genel çıkarımlarda bulunabildiğimiz bir araştırma yöntemidir. Birçok konuda anket yapılabilir. Bilimsel veya öznel olabilir. Tabii bilimsel olması için her bilimsel araştırmada olduğu gibi güvenilirliğinin kanıtlanmış olması gerekmektedir.

 

 Kişisel olarak çoğunluğun düşüncesini merak ettiğimiz konularda anket yapabildiğimiz gibi istatiksel olarak kanıtlamak istediğimiz bir durum söz konusu olduğunda daha bilimsel içerikli, güvenilir anketler de hazırlayabiliriz.

 

 Anket Nerelerde Yapılabilir?

 

 Yüz yüze ortamlarda da anket yapılabiliyor olduğu gibi günümüzde daha çok elektronik ortamlar, kolay kullanımı ve daha çok insana daha az eforla ulaşılması avantajları da göz önünde bulundurularak daha çok tercih edilmektedir.

 

 Şu anda halihazırda birçok sosyal medya uygulaması ve web sitesi bizlere kendi anketlerimizi yapabilme fırsatını sunmaktadır. Sosyal medya üzerinden yapılan anketler genellikle kişisel meraklarımızla alakalı olmaktadır. Güvenilir bilgi edinmek ve bir istatistik sağlamak için güvenilir bir yöntem değildir.

 

 Anket Hazırlamak İçin Hangi Platformlar Tercih Edilebilir?

 

 Anket hazırlama imkanını bizlere sunan birçok platform bulunmaktadır. Bunların arasında kullanım kolaylığı, ücretsiz olması ve güvenilirliği sebebiyle özellikle Google Form kısmını önerebiliriz. Google Form’dan kolaylıkla istediğiniz spesifik bir konuda anketinizi oluşturup bunu paylaşabilir ve istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.

 

 Bunun dışında en çok tercih edilen sitelerden biri olan Surveymonkey’i de bu konuda eğitim almak ve profesyonel anketler hazırlamak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

 

 Anket Nasıl Hazırlanır?

 

 Özet olarak söyleyecek olursak anket hazırlanmasında tercih edilmesi gereken ve kaçınılması gereken şeylerden bahsedebiliriz.

 

 Bir anketi hazırlarken öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Çünkü sorularınız bu kitleye yönelik olmalı ve bu bağlamda kişilere anket ulaştırılmalıdır.

 

 Bir diğer konu da anketteki soruların hangi şekilde olacağıdır. Kapalı uçlu sorular olabildiğince tercih edilmelidir. Hem değerlendirmesi hem de cevaplaması daha kolay olduğu için genellikle bunun daha sık kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

 Elektronik Ortamda Anket Nasıl Hazırlanır?

 

 Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun için halihazırda sizleri yönlendirebilecek birçok site bulunmakta. Hepimizin daha çok aşina olduğu Google üzerinden ilerlersek Google Form kısmının nasıl kullanıldığını anlatmamız daha faydalı olacaktır.

 

 Öncelikle siteye girdiğinizde ilk olarak önünüze kişisel bir anket mi yoksa iş ile alakalı bir anket mi oluşturmak istediğinizle alakalı bir soru geliyor. Bu bağlamda size en uygun olanı seçmelisiniz.

 Kişisel anket kapsamında, Google Formların hali hazırda kullanıma sunduğu kolay anket hazırlayabilmemizi sağlayan şablonları bulunmakta. Bu şablonlardan bize uygun olanı seçip kendi isteklerimiz doğrultusunda değişiklikler yapabiliriz. Ayrıca bir şablon kullanmadan daha kişisel bir anket oluşturmak istiyorsak yine adımları takip ederek bunu yapabilmemiz de mümkün.

 

 İletişim bilgileri, davetiyeler, etkinlik kayıt formları gibi anket haricinde de form oluşturmak isterseniz yine Google Formları tercih edebilirsiniz.