Elektronik Akupunktur Nedir?

Akupunktur nedir?

 

 Akupunktur: iki sözcüğün birleşmesinden meydana gelmiş bir sözcüktür. Acus iğne sözcüğü ve puncture ise batırmak sözcüğünden; akupunktur (acupuncture) sözcüğü türemiştir. Anlamı iğne batırmaktır.

 

 Yeri ve özelliği olan belli noktalara, akupunktur eğitimini almış bir akupunktur uzmanı aracılığıyla, belirli bir müddet boyunca akupunktur iğnesi batırılarak yapılan tedavi demektir.

 

 Akupunktur tedavisinin yaklaşık beş bin yıllık bir tarihsel geçmişi bulunmaktadır. Akupunktur felsefesinde, insanın vücudunda 12 tane çift ve 2 tanede tek olmak üzere toplamda 14 tane meridyen vardır. (Ayrıca fazladan meridyenler de bulunmaktadır.) Bu meridyenlerin üzerlerinde ise toplamda yaklaşık olarak 360 tane olmak üzere akupunktur noktaları bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ise bu noktalara yaklaşık olarak bin tane daha yeni noktalar ilave edilmiş olmaktadır. İnsanların doğmasından itibaren vücutlarında yer olan ve Çi (Qi) olarak adlandırılan hayat enerjisi ise bu meridyenlerden tüm yaşamları boyunca akacaktır.

 

 

 Akupunkturun Objektif Etkileri :

 

 1) Hemostazis (Düzenleyici) Etkisi

 

 2) Motor Tamir Etkisi

 

 3) Psikolojik Etki

 

 4) İmmuniteyi (Bağışıklık Sistemini) Arttırıcı

 

 5) Analjezik Etki

 

 6) Sedasyon (Sakinleştirici) Etkisi

 

 

 Elektronik akupunktur nedir?

 

 Karşıyaka elektronik akupunktur ise insan vücudunda ki belli noktalara yerleştirilmiş iğnelere, küçük elektriksel akımların uygulandığı akupunktur tekniğidir. Akupunktur uzmanı akupunktur tedavisine hastalığın tanısı ile başlar. Teşhis görüşmeleri, ayrıntılı muayeneler (misal nabız ve dil tanısı gibi) ve diğer farklı yöntemler ile uygulanır. Akupunktur insan vücudunda, meridyen denilen yollarda dolaşan çi ya da diğer adıyla yaşam enerjisi akışını dengelemeye ya da daha da iyileştirmeye çalışır. Geleneksel Çin tekniklerine göre ise, hastalıklar çi'nin vücutta düzgün bir biçimde hareket edememesinden ya da davranış gösterememesinden kaynaklanır. Akupunktur uzmanları çi'nin nerelerde durgun, dengesiz ya da zayıf olduğunu, yani hangi akupunktur noktalarının nasıl uyarılması gerektiğini belirleme konularında eğitimlidirler.

 

 Elektronik akupunktur genel olarak süreğen ağrı gibi çi yığılması olduğunda ve çi'nin harekete geçirilmesinin ya da uyarılmasının zor olduğu zamanlarda düşünülür. Hastalar genel olarak akupunktur terapisi esnasında yüz üstü uzanırlar. İnce ve steril iğneler kullanılmalıdır, ayrıyeten iğnelerin batırılacağı bölgeler de sterilize edilmelidir. Elektronik akupunkturun bir kazanımı da, elektrik akımı normal akupuktur tedavisini de göre daha fazla bir kapsama alanını uyaracağından dolayı iğnenin yerleştirileceği yerde ki hata toleransının normal akupunkturda toleranstan daha da düşük olmasıdır.

 

 Elektronik akupunkturda uygulanan elektrik akımının insan vücudunda bir iğneden diğer iğneye geçmesi için ise iki iğne ile aynı anda çalışılmalıdır. Elektrik akımını oluşturmak, akımı stabilize etmek ve iğne uçlarına kabloları tutturularak iğnelere elektrik akımını göndermek için ise küçük elektronik cihazlardan yararlanılır. Elektrik akım yükü çok küçüktür ve hasta veya akupunktur uzmanı aracılığıyla ayarlanabilir. Tedavi edici etkilerin sağlanması ve uygulanması için uygulanan elektrik gücünün voltajı ve sıklığı ayarlanabilir. Voltaj kademeleri yavaş yavaş sakince büyütülmelidir. Tek seferde bir kaç çift iğneye uygulanabilir ve meridyenlerdeki elektrik akımı 30 dakika ya da biraz daha fazla sürebilir.