Elektronik Mektup Nasıl Yazılır?

Kodu: karşıyaka elektronik

Mektup

 

 Mektup oldukça eski zamandan beri kullanılan yazılı bir iletişim yoludur. Ortaçağ zamanlarında insanlar birbirleri ile iletişim kurabilmek için ulaklar aracılığı ile birbirlerine mektup yollarlardı. Esasen mektubun içeriği ise bireyin alıcıya söylemek istediği herhangi bir şeyi kağıt üzerine yazmasıdır. Zaman içerisinde ulaklar postacılar ile yer değiştirmiş olsa dahi, bu gelenek hiçbir zaman sona ermemiştir. Günümüzde hala insanlar birbirlerine mektup yazmaktadırlar. Gelişen teknoloji dolayısı ile kağıt üzerine yazılı mektupların kullanımı bir hayli azalmış olsa dahi, bireyseller ve resmi makamlar hala aktif bir şekilde bu iletişim yoluna başvurmaktadırlar. Ancak tabi ki mektuplar da günümüzün gelişen teknolojisinden nasibini almıştır. Tıpkı diğer birçok şey gibi, mektubu da internet üzerinden göndermek mümkündür artık.

 

 Elektronik Mektup

 

 Teknolojinin bizlere armağan ettiği bir yazılı iletişim aracıdır. İnternete erişimi olan herhangi bir cihazdan kolaylıkla bir dostumuza veya bir şirkete E-Mail atabilmekteyiz. Devamlı olarak ortaya çıkan ve gelişimini sürdüren anlık mesajlaşma uygulamalarından dolayı insanlar artık iş harici pek E-Mail kullanmamaktadırlar. Ancak şirketler ve işletmeler hala aktif olarak bu iletişim aracını kullanmaktadırlar. İnternet siteleri de kayıt olmak veya giriş yapmak amacı ile kullanıcılarından E-Mail hesabı istemektedirler. Böylece insanlar gerektiğinde istedikleri internet sitesi ile iletişim kurabilirler.

 

 Faydaları ve Kullanım Alanları

 

karşıyaka elektronik posta, klasik kağıt üzeri mektuplara oranla oldukça daha hızlıdır.

 

Alıcıya birkaç saniye içerisinde ulaşabilme imkanını bizlere verir.

 

Sitelere kayıtta kullanımı internet üzerinde güvenlik sağlar.

 

İş başvurusu gibi işlemler yüz yüze iletişim gerektirmeden internet üzerinden yapılabilmektedir.

 

Kağıt üzeri mektuplar ücretlidirler. Ancak E-Mail kullanımı ücretsizdir.

 

Birçok alıcıya aynı anda ileti göndermek konusunda E-Mail başarılı ve tercih edilen bir kanaldır.

 

Zararları

 

İnternet sitelerine erişim için güvenlik sağlayan bir iletişim kanalı olsa dahi, kullanımı başka birinin eline geçerse eğer oldukça büyük zararlara yol açabilir.

 

İnternet kimisi için sonu gelmeyen bir bilgi ve eğlence okyanusudur. Kimisi için ise bir çöplük. Gün içerisinde internet sitelerinden oldukça fazla sayıda gereksiz posta alma ihtimaliniz yüksektir.

 

Bu gereksiz postalardan dolayı bazen önemli olan postaları gözden kaçırabilirsiniz.

 

Eğer E-Mail'i gün içerisinde sıklıkla kullanan biri iseniz, vaktinizin büyük bir kısmının postaları gerekli/gereksiz ayrımı yapmakla geçmesi işten bile değildir.

 

Her ne kadar pratik, ücretsiz ve kısa süre gerektiren bir uygulama olsa dahi, kimilerine göre yüz yüze iletişim posta aracılığı ile iletişimden daha önemlidir.

 

Nasıl Yazılır?

 

İlk önce bir elektronik posta hesabı açmanız gerekmektedir. Bunun için internet üzerinde fazlası ile seçenek mevcuttur.

 

İleti göndermek istediğiniz kurum veya birey aynı internet kanalı üzerinden posta hesabına sahip olmalıdır.

 

Sizin alıcının posta adresini bilmeniz ve bu adresi alıcı kısmına girmeniz gerekmektedir.

 

Yollamak istediğiniz içeriğin başlığını mutlaka 'Konu' bölümüne girin. Bu, yollayacağınız postanın daha rahatlıkla görünebilir ve ayırt edilebilir olmasına yardımcı olacaktır.

 

Postanın içeriğini, kullandığınız dilin kurallarına dikkat ederek yazın. İletiyi yollayacağınız alıcıya göre daha sade bir dil kullanmak avantajınıza olabilir.

 

İçeriğinizi görsel ögeler veya dosyalar ile destekleyebilirsiniz.

 

İçeriğinizi tamamladıktan sonra alıcının kim olduğuna ve iletinin konusuna bağlı olarak isminizi, ev adresinizi, telefon numaranızı ve imzanızı ileti içerisinde belirtmeniz gerekebilir.

 

İletinin içeriği tamamlandıktan sonra, 'Gönder' seçeneğine tıklayınız.