Elektronik Mühendisi Nedir? Okuyun

Kodu: karşıyaka elektronik

Elektronik mühendisleri, üniversitelerin elektrik ve elektronik mühendisliği bölümlerinden mezun olan, diğer tüm mühendisler gibi kısıtlı koşullar altında, en düşük maliyet ve en yüksek verim ile ürün ve/veya hizmeti tasarlayan kişidir.

 

 Nasıl Elektronik Mühendisi Olunur?

 

 Ülkemizde diğer tüm mesleklerde olduğu gibi üniversiteye giriş sınavlarından elde edilecek puan sayesinde tercih edilecek bir elektrik elektronik mühendisliği bölümünün bitirilmesi sonucunda elektronik mühendisliği ünvanı elde edilebilir.

 

 Elektronik Mühendisliği Eğitimi Zor Mu?

 

 Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte, tüm mühendislik bölümlerinde olduğu gibi teorik ve pratik uygulamaların bir harmanı olarak görülebilir elektronik mühendisliği de. Genellikle üniversitenin ilk yıllarında teorik ağırlıklı ve ortak bilim dallarına dayalı bir eğitim sürerken eğitim içeriği son yıllara doğru daha pratik bir hale gelir ve öğrencinin çoğu zamanı laboratuvarlarda deney yaparak ve proje hazırlayarak geçer.

 

 Bazı üniversitelerin elektronik mühendisliği bölümlerinin son sınıfında öğrencilerin tekli ve grup halinde proje yapması beklenir. Bu projeler öğrenciler tarafından seçilebileceği gibi aynı zamanda da akademisyenler tarafından da sunulabilir. Öğrenciler bu proje süresince dört yıl boyunca almış oldukları akademik birikimi ellerindeki proje üzerinde kullanma fırsatı yakalarken aynı zamanda da bir proje nasıl yürütülür, ekip çalışması nasıl gerçekleştirilir, proje nasıl sunulur ve raporlanır, bu konularda da bilgi sahibi olurlar. Bu uygulamanın amacı esasen bir proje ortaya koymak değil, öğrencilerin çalışma koşullarına hazırlanmasını sağlamaktır.

 

 Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

 

 Bir karşıyaka elektronik mühendisinin ne iş yapacağı tamamen üniversitede almış olduğu derslere bağlıdır. Kendisini yazılım dersleri ile geliştirmiş olan ve bu konuda çalışmalar yapan bir elektronik mühendisliği bölümü öğrencisi, mezun olduktan sonra gömülü sistem, bulut sistemler gibi alanlarda yazılım mühendisi olarak görev alabilir. Buna karşın donanım tasarımı alanında kendini geliştiren bir öğrenci ise mezun olduktan sonra sistemlerin fiziki olarak hayat bulmasını sağlayan donanım ürünlerinin tasarımı alanında iş yapar.

 

 Bir elektronik mühendisinin çalışabileceği diğer alanlar şu şekilde sıralanabilir: Biyomedikal, anten tasarımı, telekomünikasyon, yapay zeka, otomotiv alt sistemleri vb.

 

 Elektronik Mühendisleri Nerede Çalışır?

 

 Bir elektronik mühendisinin nerede çalışacağı da ne iş içerisinde bulunduğuna ve ne yapmak istediğine bağlıdır. Çoğunlukla beyaz yaka olarak adlandırılan pozisyonlarda çalışan elektronik mühendisleri, savunma sanayi, telekomünikasyon, sosyal medya, havacılık ve uzay, enerji sektörü, otomotiv sanayi ve daha birçok elektronik aksam içeren sistemlerin bulunduğu alanda çalışabilir.

 

 Yüksek Lisans Yapmak Gerekli Mi?

 

 Diğer tüm alanlarda olduğu gibi yüksek lisans, bir alanda sadece mühendislik değil aynı zamanda bilim yapılmaya başlanan ve lisans düzeyinde öğrenilen başlangıç seviyesindeki konuların daha derinlemesine işlendiği bir eğitimdir. Yüksek lisans çeşitli sektörlerdeki firmalar tarafından çalışanlarından beklenebileceği gibi hiç yüksek lisans yapmadan da kolaylıkla iş bulunabilir.

 

 Yüksek lisans yapıp yapmamak kişinin kendi tercihine bırakılır lakin yine birçok firma tarafından verilen teşviklerle çalışan elektronik mühendisleri yüksek lisans yapmaları konusunda cesaretlendirilir. Bu konu da yine tüm alanlarda olduğu gibi firmadan firmaya çeşitlilik göstermektedir.