İzmir Elektronik Ortam Nedir?

Kodu: izmir elektronik

İzmir Elektronik

Karşıyaka elektronik

Teknolojinin gelişmesi ve genişlemesi sonucunda, elektronik cihazlar hayatları kolaylaştırmaya ve günlük yaşamda daha çok yer almaya başladı. İnsanlar birbirleriyle iletişime geçerken bu cihazlardan faydalanmaya ve sosyal yaşantılarını, bu iletişim ve etkileşimden doğan bostanlı elektronik ortam denilen alana taşımaya başladılar. İnsanlar, oluşturulan bu elektronik ortamda, tıpkı gerçek yaşamdaki gibi üzülebiliyor, sevinebiliyor, tepki gösterebiliyor, hatta bu ortam sayesinde kolayca bir araya gelip fikir birliğinde bulunarak hukuk, siyaset, eğitim gibi alanlara bile etki edebiliyorlar. Bu işin sosyal tarafı. Bir de işin profesyonel tarafı var. Günlük işlerin çoğu elektronik cihazlarla halledilebiliyor, işin süresi büyük oranda kısaltılabiliyor. Gerçek yaşamın her anlamda elektronikleştiği bu alana elektronik ortam deniyor.
 
 Çok basit gibi görünen bu yapının arkasında oldukça karmaşık bir düzen ve olaylar bütünü yatıyor. 'Elektronik Yaşam' da diyebileceğimiz bu ortamda insanlar sosyal medya dediğimiz, Twitter, Facebook, Instagram gibi başı çeken uygulamalar aracılığıyla birbirleriyle olan etkileşimlerini günden güne artırıyor. Bu yüzden devletler de konu ile ilgili önemler almaya başlıyor ve tıpkı gerçek yaşamdaki gibi uyulması gereken kurallardan bahsediyorlar. Daha sağlıklı sosyal bir elektronik ortam için işte uyulması gerek bir kaç kural;
 
 *Saygılı Olmak;
 
 Herkesin kendi duyguları olduğu gibi kendi fikirleri de vardır. İnsanlar kendi fikirlerini özgürce beyan edebilmeli ancak bunları beyan etme şekilleri ya da yolları diğer insanların özgürlüğünü kısıtlamamalı ve saldırgan, nefret dolu, kırıcı, hakaret edici, aşağılayıcı vb. özellikler taşımamalı. Diğer insanların fikirlerine ve duygularına saygılı olunmalıdır.
 
 *Şiddete Sürükleyecek Eylem Ve Söylemlerden Kaçınmak
 
 Toplum refahını ve işleyişini bozacak, kine, nefrete, öfkeye sebebiyet verecek davranışlardan kaçınılmalıdır. 
 
 *Özel Hayatın Gizliliği Ve Korunması
 
 Paylaşılacak gönderinin içeriğinde, özel hayatın gizliliğine karşı herhangi bir tehdit unsuru olup olmadığı dikkatlice incelenmelidir. Bunları içeren gönderinin paylaşılmaması gerekmektedir.
 
 Günlük yaşantımızda büyükçe yeri ve etkisi olan elektronik ortamda daha sağlıklı vakit geçirebilmek için yukarıdaki kriterleri uygulamak büyük önem arz ediyor. Bu kriterlerin yanında bir başka önemi olan ise elektronik ortamda ne kadar vakit geçirildiği. Günün çoğu elektronik ortamda vakit geçirmeye harcandığında, beslenme ve stres bozuklukları meydana çıkabiliyor. Öğünler atlanabiliyor ya da daha fazla vakit kaybetmemek adına hızlı ve bir o kadar da sağlıksız yiyecekler tüketilebiliyor. Paylaşımlarda yer alan korkutucu veya üzücü içerikler de strese yol açabiliyor. 
 
 Çok Fazla Vakit Harcanmamalı
 
 Mesleğiniz ya da profesyonel olarak uğraştığınız işleriniz söz konusu olmadığında elektronik ortamda çok fazla keyfi vakit geçirmek tavsiye edilmiyor. Profesyonel durumlarda bile sıkı önlemler söz konusu. Örneğin mesleği gereği neredeyse tüm çalışma saatinde bilgisayar karşısında oturmak zorunda olan bir kişi için, kas ve iskelet yapısının uzun süre sağlıklı kalması açısından bir takım oturuş pozisyonları önerileri bulunmakta.
 
 Gerçek Yaşamdan Kopmamalı
 
 Faydalarıyla, zararlarıyla elektronik ortam günlük yaşama dahil olmuş durumda. Her ne kadar olumlu yanları olsa da aslolanın gerçek yaşam olduğu unutulmamalı.